Po czym poznać, że kot umiera? Zachowanie kota przed śmiercią


Chory kot leżący

Drobne zmiany w zdrowiu i zachowaniu kota mogą sygnalizować, że coś jest nie tak i kot zbliża się do kresu swojego życia. Każdy, kto ma kociego pupila będzie musiał go kiedyś pożegnać. Prędzej czy później nadejdzie czas rozstania i ten czas może zaskoczyć właściciela, ponieważ mruczki dobrze ukrywają swój ból i cierpienie.


Gdy życie kota zbliża się ku końcowi, w jego zachowaniu i stanie fizycznym można zauważyć pewne zmiany. Chociaż obserwowanie cierpienia mruczka może być trudne, zwracanie uwagi na zmiany może pomóc w rozpoznaniu, kiedy kot potrzebuje dodatkowej opieki i komfortu, a także może w zidentyfikowaniu problemu na tyle wcześnie, aby poprawić jakość jego ostatnich chwil życia.

Koty domowe zwykle żyją od 12 do 16 lat, więc mając mruczka w tym wieku należy być przygotowanym na jego odejście.

Po czym można poznać, że kot umiera?

Koty są wyjątkowo dobre w ukrywaniu urazów i chorób. Takie zachowanie na wolności dyktuje  instynkt przetrwania, gdyż okazanie jakichkolwiek oznak słabości sprawia, że staje się potencjalnym celem dla jego przeciwników.

W przypadku kotów domowych może to stanowić wyzwanie dla opiekunów, którzy chcą pomóc mruczkowi w walce z chorobą lub dyskomfortem.  Opiekuńczy właściciel powinien uważnie obserwować pupila i zwracać uwagę na subtelne zmiany w jego zachowaniu i zdrowiu. To właśnie one, pokażą, że coś jest nie tak.

Chociaż każdy kot jest inny, to w ostatnich dniach jego życia pojawiają się charakterystyczne zmiany mogące świadczyć o tym, że zwierzę odchodzi. Jest to czas, aby porozmawiać z lekarzem weterynarii o opiece paliatywnej lub eutanazji.

Objawy zbliżającej się śmierci:

Letarg

Gdy kot zbliża się do końca swojego życia, jest mniej aktywny.  Będzie  więcej i częściej spać, a po wybudzeniu może być osłabiony. Niektóre koty mogą również sprawiać wrażenie przygnębionych i apatycznych. Może też mieć trudności ze wstawaniem i utrzymaniem równowagi.

Kot nie chce jeść

Jeśli kot czuje się chory, może nie chcieć jeść. Niektóre leki mogą również zaburzać zmysł smaku i węchu kota, przez co będzie mniej zainteresowany jedzeniem.  Opiekun może próbować podgrzać jedzenie lub dodać niewielką ilość soku z tuńczyka, aby zwiększyć zapach karmy i sprawić, że  mruczek będzie bardziej zainteresowana jedzeniem.

Istnieją również leki, które może przepisać lekarz weterynarii, aby zachęcić kota do jedzenia. Są to przede wszystkim środki pobudzające apetyt, które mogą zwiększyć ochotę na jedzenie u kota.

Ale jeśli kot  naprawdę zbliża się do końca swojego życia, nakłonienie go do jedzenia może w ogóle nie być możliwe.

Kot nie chce pić

Chory kot często nie chce pić. Jest to poważny problem, ponieważ może szybko doprowadzić do odwodnienia. Jeśli kot nadal je, można zwiększyć  spożycie płynów, podając mu mokrą karmę lub dodając do karmy wodę.

W niektórych przypadkach można podać mruczkowi wodę za pomocą strzykawki doustnej lub butelki z rozpylaczem, ale należy to robić ostrożnie. Zmuszanie kota do wypicia zbyt dużej ilości wody na raz może spowodować przedostanie się jej do tchawicy i do płuc, powodując zadławienie, a nawet zachłystowe zapalenie płuc. 

Czasami weterynarz może zadecydować o podaniu kotu kroplówki.

Kot traci na wadze

Utrata masy ciała jest bardzo powszechna u starszych kotów. Częściowo jest to spowodowane normalną utratą mięśni. Wraz z wiekiem kot coraz trudniej trawieni  białko, co powoduje utratę masy mięśniowej. Co prawda kot może być dobrze odżywiany, ale nadal tracić na wadze. Przyczyną tego stanu mogą być różne choroby, takie jaki cukrzyca lub nadczynność tarczycy.

Polecane przez redakcję: Brak apetytu u kota, co można zrobić?

Z biegiem czasu  masa ciała mruczka może  się drastycznie zmniejszyć. Niektóre stare lub chore koty mogą stać się tak chude, że spod skóry wystają im żebra, kręgosłup i kości biodrowe.  Taka skrajna forma utraty wagi nazywana jest kacheksją. 

Nietrzymanie moczu

O zbliżającej się śmierci może świadczyć nietrzymanie moczu. Ma ono miejsce wtedy, kiedy rozluźnia się napięcie mięśniowe w organizmie.

Nietypowy zapach ciała kota

Gdy kot zbliża się do kresu życia, może pojawić się u niego nietypowy zapach ciała. Dzieje się tak na skutek rozkładu tkanek i gromadzenia się toksyn w organizmie.

Zapach może się różnić w zależności od rodzaju stanu chorobowego toczącego się w organizmie. Koty cierpiące na cukrzycową kwasicę ketonową mogą mieć mdlący słodki zapach, a koty z niewydolnością nerek mogą mieć oddech pachnący amoniakiem.

Trudności z oddychaniem

Płuca kota są kontrolowane przez mięśnie i nerwy, które ulegają osłabieniu w miarę starzenia się kota. Umierający kot może mieć nieprawidłowy rytm oddechu, a częstość oddechów może przyspieszać lub zwalniać. Może nawet przestać oddychać na krótki czas, a następnie wznowić oddychanie.

Trudności w oddychaniu przejawiają się oddychaniem z otwartymi ustami, dyszeniem lub mocnymi ruchami przepony (brzuch). Jeśli kot ma któryś z tych objawów, oznacza to, że ma trudności z dostarczeniem tlenu do organizmu.

Spadek temperatury ciała kota

Temperaturę ciała zdrowego kota wynosi mniej więcej 37,5 stopnia. Spadek temperatury ciała poniżej tej wartości  jest niepokojący i może wskazywać na skrajne osłabienie lub poważne schorzenie. Przy spadku temperatury można zauważyć, że kończyny kota są chłodne w dotyku. Ten objaw często poprzedza śmierć.

Kot się ukrywa przed opiekunem

Ukrywanie się jest często oznaką choroby kota.  Dla wielu kotów chowanie się jest naturalnym zachowaniem w ciągu jego dobowej aktywności. Należy jednak zwrócić uwagę na częstsze ukrywanie się mruczka, szukanie nowych miejsc nowych i niechęć do opuszczania kryjówki wychodzenia nawet w przypadku podawania jedzenia.

Zmniejszona mobilność

Starsze koty często mają zmniejszoną mobilność z powodu utraty mięśni i bólu spowodowanego zapaleniem stawów lub innymi problemami zdrowotnymi. Osłabienie często postępuje, zaczynając od drobnych problemów do niemożności wchodzenia i wychodzenia z wysokiej kuwety.

Opiekun może pomóc swojemu kotu, upewniając się, że wszystkie potrzebne mu rzeczy są łatwo dostępne.  Powinien zapewnić kotu rodzaj rampy, aby futrzak mógł bezpiecznie dostać się do ulubionych miejsc odpoczynku. Jeśli kot cierpi na artretyzm, lekarz weterynarii może przepisać bezpieczne dla kota leki przeciwbólowe, które pomogą mu poczuć się bardziej komfortowo.

Zmiany w zachowaniu kota

Niektóre koty stają się większymi samotnikami i mogą być bardziej drażliwe (może to być spowodowane bólem lub dysfunkcjami poznawczymi). Inne koty stają się bardziej przyjazne i chcą zawsze być blisko opiekuna.

Niektóre koty doświadczają zaburzeń funkcji poznawczych, podobnych do demencji u ludzi. Te koty mogą wędrować po domu w nocy i wokalizować więcej niż zwykle. Mogą również gubić się w dobrze znanym otoczeniu.
Mruczek może także ukryć się na dłuższy czas i pomijać posiłki.

W miarę pogarszania się stanu zdrowia kota, traci on zainteresowanie rzeczami, które kiedyś sprawiały mu przyjemność. Może nie chcieć już bawić się zabawkami, może kręcić nosem na ulubione smakołyki, a nawet przestać mruczeć, gdy zostanie pogłaskany. Brak zainteresowania otaczającym światem i brak radości z rzeczy, które kiedyś sprawiały mu przyjemność, to oznaki, że kot czuje się coraz gorzej.

Brak reakcji na leczenie

Wiele chorób, które nękają starsze koty, można przez długi czas leczyć za pomocą leków i innych metod. Z biegiem czasu kot może wymagać wyższych dawek leków lub przestać reagować na leczenie. Może to oznaczać, że jego organizm ulega rozkładowi i nie jest już w stanie normalnie przyjmować leków.

Problemy z higieną

Kiedy kot nie czuje się dobrze przestaje się pielęgnować. Prowadzi to do powstania tłustej i niechlujnie wyglądającej sierści. U kotów długowłosych mogą pojawić się kołtuny. Najczęściej pojawiają się one na podbrzuszu i za uszami. Kot może również mieć nadmierny łupież i łuszczącą się skórę.

Jeśli kot toleruje delikatne czesanie miękką szczotką można mu w ten sposób pomóc. Jest to także namiastka masażu i czułego dotyku.

Napady padaczkowe

Napady padaczkowe u wiekowego mruczka mogą być spowodowane różnymi przyczynami. Między innymi problemami metabolicznymi spowodowanymi przez chorobę lub problemami z samym mózgiem. Napady trwające dłużej niż 10 minut lub napady, które pojawiają się w jeden po drugim, są stanami wymagającymi pomocy weterynarza.

W zależności od przyczyny napadu lekarz weterynarii może być w stanie pomóc kotu i zapobiec nawrotom za pomocą leków. Może się jednak okazać, że stan kota jest tak zły, że nie reaguje na leczenie. Wtedy niestety trzeba go poddać eutanazji. 

Jak pomóc kotu w ostatnich chwilach jego życia?

Jeśli weterynarz zasugeruje, że kot nie ma szans na leczenie i powrót do zdrowia opiekun może zrobić kilka rzeczy, aby zapewnić kotu komfort i sprawić, by jego ostatnie dni były przyjemne: 

  • zapewnić mruczkowi ciepło, dając łatwy dostęp do wygodnego i miejsca do odpoczynku,
  • pomóc kotu w pielęgnacji, czesząc sierść miękką szczotką,
  • podawać pokarmy o silnym zapachu, aby zachęcić mruczka do jedzenia, a jeśli kot był na diecie, której nienawidzi, należy mu pozwolić jeść wszystko, na co ma ochotę,
  • upewnić się, że ma łatwy dostęp do jedzenia, wody i kuwety
  • zadbać o spokojne i ciche otoczenie, i nie pozwolić, aby inne zwierzęta przeszkadzały mruczkowi,
  • zapytać weterynarza o leki łagodzące objawy – leki przeciwbólowe czy środki pobudzające apetyt,
  • spędzać z kotem czas na jego zasadach – jeśli lubi być przytulany i głaskany, należy to robić; jeśli woli, żeby zostawiano go w spokoju, trzeba mu na to pozwolić.

Czasami trzeba kota poddać eutanazji, żeby niepotrzebnie nie cierpiał bólu. W takiej sytuacji należy umówić termin zabiegu i towarzyszyć kotu do końca. Nie powinno się zostawiać mruczka samego w obcym miejscu i z obcymi osobami. Bycie z kotem do końca wymaga wiele siły, ale on z pewnością będzie za to wdzięczny.

Powiązane artykuły: Jak przygotować siebie i kota do eutanazji?

Powrót: Zdrowie kotów.

One Reply to “Po czym poznać, że kot umiera? Zachowanie kota przed śmiercią”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *